Części do rębaka

Części do rębaka

Rębak to maszyna, która służy do rozdrabniania na mniejsze części fragmentów drewna, gałęzi, kory i innych elementów ubocznych, uzyskiwanych w trakcie procesu pozyskiwania i przerobu drewna. Rębak do drewna znacznie skraca czas pracy z materiałem drzewnym, oferując gotowy materiał w dużej ilości. Co więcej materiał uzyskiwany z pracy rębaka jest bez problemu wykorzystywany przy przerobie na papier, może być wykorzystany jako ściółka, wypełnienie rabat ogrodowych czy opał.

schemat działania rębaka walcowego

Rodzaje rębaków do drewna

Rębaki do drewna to dość niejednolita grupa maszyn, które można podzielić ze względu na różne parametry. Jednym z częściej wykorzystywanych podziałów jest ten ze względu na zastosowany mechanizm tnący. W takim przypadku można wydzielić rębaki walcowe tarczowe i bębnowe. Przy rębakach tarczowych noże poruszają się po jednej płaszczyźnie, a przy rębakach walcowych i bębnowych noże osadzone są na walcu, choć walce w rębakach tarczowych i walcowych znacie różnią się.

Walec a raczej jeden bęben tnący ma noże w pozycji ustawionej do „skrobania” drewna na drobne kawałki, przypominające wióry natomiast rębak walcowy ma dwa wały tnące a noże na każdym z tych walców osadzone są w pozycji zbliżonej do pionowej przez co schodząc się do siebie tną gałęzie na dłuższe odcinki, kawałki nadające się głownie na opał.

Walcowe mechanizmy tnące firmy REMET CNC TECHNOLOGY posiadają odpowiednio dobrany kąt natarcia ostrza przez co znacznie obniżyły się opory cięcia drewna co wpływa na mniejsze zapotrzebowanie na moc oraz oszczędność energii, paliwa.

Rodzaje rębaków do drewna

Rębaki do drewna można podzielić również ze względu na źródło napędu, dzięki czemu będziemy mogli wyróżnić rębaki spalinowe, rębaki zasilane z mocy ciągnika tzw. WOM oraz rębaki elektryczne. Modele z pierwszego i drugiego typu są większe, cięższe i mają dużo większe moce przerobowe.

Wykorzystuje się je w dużych przedsiębiorstwach drzewnych, o sporym przerobie lub w momencie gdy potrzebny jest mobilny rębak na miejscu pozyskania drewna. Rębaki elektryczne są mniejsze, słabsze i lżejsze, co nie znaczy jednak że nie nadają się do wykorzystania przemysłowego.

Części do rębaka

Poszczególne części do rębaka powinny być równie skrupulatnie wybierane co typ rębaka. Niezależnie czy zdecydujemy się na rębak spalinowy czy elektryczny warto jest zwrócić uwagę na niektóre części do rębaka, które mogą zapewnić szybszą i wydajniejszą pracę, a także umożliwić zachowanie odpowiednich procedur BHP w pracy.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą, w której znajdą państwo m.in. workownice do rębaków, taśmociągi, noże do rozdrabniacza tnące i wiele więcej!

części do rębaka
części do rębaka